Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Cyfrowa humanistyka – Otwarte warsztaty z dr Radosławem Bombą w pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII


Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II zaprasza na cykl warsztatów poświęconych narzędziom cyfrowej humanistyki. W trakcie spotkań prowadzonych przez dr Radosława Bombę uczestnicy poznają różne techniki i narzędzia umożliwiające wizualizację wiedzy w formie graficznej, a także nauczą się podstaw animacji komputerowej.

Złożony z trzech warsztatów cykl zainauguruje spotkanie poświęcone wizualizacji sieci w naukach humanistycznych, które odbędzie się 9 czerwca. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak za pomocą powszechnie dostępnych aplikacji tworzyć atrakcyjne grafy i systemy relacji pomiędzy danymi. Po wspólnym przeglądzie otwartych narzędzi (open source) do tworzenia animowanych wizualizacji, biorący udział w warsztatach nauczą się pracy w przeznaczonym do tego programie Gephi. W programie spotkania przewidziano również elementy pracy z tzw. gigadanymi (big data) oraz podstaw pracy z narzędziami do zautomatyzowanego pozyskiwania danych z Internetu (web crawling).

Kolejne warsztaty przewidziane na 20 października i 24 listopada poruszą między innymi tematy takie jak animacja komputerowa w pracy ze zdigitalizowanymi zasobami muzealnymi, podstawy animacji postaci i projektowania ścieżek ruchu czy samodzielne tworzenie interaktywnych map, osi czasu czy infografik.

Zajęcia będą odbywały się w liczących około 20 osób grupach. Prosimy o zabranie ze sobą sprzętu komputerowego. Wstęp wolny.

Ilość miejsc ograniczona.

Prosimy o rejestrowanie udziału pod adresem: www.poznaj-narzedzia-cyfrowej-humanistyki.evenea.pl

dr Radosław Bomba – nauczyciel akademicki, animator kultury cyfrowej. Ekspert Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie edukacji medialnej. Zainteresowany wizualizacją wiedzy, humanistyką cyfrową, analityką kulturową, antropologicznymi aspektami gier komputerowych, ludologią, cyberkulturą, kulturą cyfrową, nowymi mediami oraz ich wpływem na przeobrażenia społeczno –kulturowe. Jest absolwentem kulturoznawstwa i socjologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych Ochrona własności intelektualnej (2014) i Grafika komputerowa i DTP (2015). Od 2006 roku pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Program:

9 czerwca 2018 (sobota), godz. 10-16

Wizualizacja sieci w badaniach humanistycznych

Nowa nauka sieci. Wprowadzenie teoretyczne.

Przegląd otwartych narzędzi do wizualizacji sieci.

Wizualizacja sieci w praktyce z wykorzystaniem programu Gephi:

  • omówienie interfejsu i formatowanie sieci
  • ręczne wprowadzanie danych
  • formatowanie danych
  • praca z gigadanymi (big data) z wykorzystaniem algorytmów programu
  • tworzenie animowanych wizualizacji sieci
  • narzędzia do pozyskiwania danych z Internetu (elementy Web Crawling)

Gdzie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bernardyńska 3

Czas trwania: 5-6 godzin

Cykl warsztatów Cyfrowa humanistyka odbywa się w ramach projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.


 

Informacje podstawowe

Facebook

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2022